Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Kandze [Strip]

Ići dole 
AutorPoruka
I aM NuMbEr 4

I aM NuMbEr 4


Broj poruka : 127
Datum upisa : 30.06.2011

Kandze [Strip] Empty
PočaljiNaslov: Kandze [Strip]   Kandze [Strip] EmptyPet Jul 08, 2011 1:01 am

Ogroman orao silazi sa neba i otima dijete plemena Lakota. Magični Vjetar kreće na putovanje pokušavajući da nađe malog dječaka, ali mnoge prepreke su pred njim…
Kandze [Strip] MVKandzeNews
Ovaj strip mi je prijatelj iz San Diega poklonio (thank you again, DJ) kao poklon, i uz njega još nekoliko brojeva Magičnog Vjetra od System Comicsa. Nisam baš znao puno o MV-u prije toga, niti sam ikad mislio da ću ga i kupovati mjesečno kao što uzimam Zagora i Dylana (nostalgija je zaj**** stvar koje se teško čovjek može riješiti;), ali mogu iskreno da kažem da se nisam razočarao. Manfredijeva kreacija prilično je dobar western strip, usprkos činjenici da ima puno sličnosti sa drugim Bonellijevim junacima iz western žanra - Zagor, Tex. Čak se i slijedila tradicija posuđivanja lica nekog poznatog glumca glavnom junaku. Morate priznate da izgleda potpuno identično Danielu Day-Lewisu iliti ‘Hawkeyeu’ iz Mannovog filma “Posljednji Mohikanac” iz 1992. godine
Fantastični elementi ove epizode izrazito podsjećaju na filmsku verziju “Lord of the Rings”, namjerno ili nenamjerno, gdje imamo fantastičnih situacija koje kao da su ispale iz Jacksonovog filma: čudna ‘ratnik-drveća’ koja su živa i koja napadaju; ogromnog i silovitog Indijanca Crnog Vuka sa užasnom facom, koji izgleda kao monstrum-vojnik Mordora iz LOTR trilogije; i ogromnog orla koji je spreman da pomogne ili da ubije, ovisi kakve su mu naredbe. Misija Magičnog Vjetra u ovom slučaju je opasna i visokog rizika, i sve se to ovdje dobro vidi i osjeti zahvaljujući odličnom crtežu dvojca Barbati & Ramella (Bruno je nacrtao jednu od najboljih epizoda Nicka Raidera, “Slučaj Geronimo”). Ljudi stvarno imaju dobar stil: lagan, detaljan, i što je najbolje, podnošljiv prosječnom čitaocu (što se stvarno ne može reći za gomilu današnjih strip-crtača, bez zamjere .
Što se tiče Manfredijevog scenarija, najbolji dio je odnos između Indijanca Ubica-Samog-Sebe (depresivan tip koji krivi sebe za otimanje dječaka), i Poa, bijelog prijatelja Magičnog Vjetra, a istodobno i slavnog američkog pisca/pjesnika. Ta dva čovjeka dolaze iz kompletno različitih svjetova, i polako postaju prijatelji. Njihovo prijateljstvo je napisano sa tačno pravom količinom duhovitosti, gdje ‘zamalo slučajna smrt’ jednog od njih je razlog da se drugi odriče svojih samoubilačkih misli:
Ubica-samog-sebe: "Hteo sam da ti se zahvalim što si bio uz mene… jer bih se ubio. Ali sada više to ne nameravam: ti si mi spasio život dozvolivši mi da ja spasim tvoj.
Ne vjerujem da ću dalje kupovati serijal, jer ipak dajem prednost drugim edicijama i junacima. Ipak, par brojeva koje sam pročitao interesantni su, i obećavaju (za nove čitaoce ovog serijala) puno bolje epizode, pogotovo kad se lik pravilno razvije, kao što je slučaj sa drugim Bonelli junacima. Nađe se dobrih stvari unutra, pogotovo glede istorijskih likova, poput lika inspiriranog Edgarom Allanom Poeom, gdje, makar što se nas tiče, ponovo mogu da ožive na stranicama ovog stripa, ali i u našoj mašti također…
Nazad na vrh Ići dole
 
Kandze [Strip]
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
»  Prokleta Dolina [Strip]
» Vestica iz Sierre [Strip]
» Izgubljeni Konjanik [Strip]
» TMNT Original Strip Prevod
» Tajna Redstonea - Zagor [Strip]

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: -Biblioteka [Library]+-
Skoči na:  
Powered by phpBB © 2011
Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Besplatan Forum međusobnog pomaganja | Signalizirajte zloupotrebu | Latest discussions